7/08/2014

Materiały do angielskiego od A1 do B1

Witam w ten duszny i upalny dzień! 
Trzymacie się swoich planów językowych, czy Słońce wygrało z zapałem? :) U mnie trochę się pozmieniało, ale wszystko opiszę niedługo. Mogę jedynie zdradzić, że w hiszpańskim widzę ogromny postęp, co niesamowicie ładuje moje akumulatory i daje ogrom motywacji do dalszej pracy.

Z tego względu, że mam krótką przerwę w nauce, przybywam, by podzielić się materiałami, z których korzystam przy korepetycjach z języka angielskiego. Są to pozycje przeze mnie sprawdzone, niektóre z nich same przygotowywały mnie do matury 2 lata temu. Materiały te mogą być wykorzystywane do samodzielnej nauki.
Nie ma co przedłużać, zaczynajmy!

1. Matura repetytorium (wyd. MACMILLAN, Marta Rosińska, Arkadiusz Mędela) - mój faworyt. Książka podzielona na gramatykę (29 działów + kilka testów) i słownictwo (15 rozdziałów). Mnóstwo ćwiczeń, zagadnienia gramatyczne wyjaśnione jasno i klarownie, nie ma miejsca na nieporozumienia czy wątpliwości.
Do podręcznika dołączone są 2 płyty z audio oraz jedna z transkrypcją do zadań ze słuchu, klucz odpowiedzi oraz 5 testów maturalnych.
Obecnie korzystam z zagadnień gramatycznych w całości oraz z części gotowych zadań na słownictwo, uzupełniając je swoimi przykładami, by nie tracić czasu na pewne mało ważne, a pochłaniające czas punkty. Nie ma książki idealnej, natomiast według mnie tej niewiele brakuje.
2. Essential Grammar in Use for elementary students/intermediate students (wyd. CAMBRIDGE, Raymond Murphy) - świetna pozycja do samodzielnej nauki gramatyki. Po jednej stronie mamy objaśnienie zagadnienia, na kolejnej ćwiczenia do danego rozdziału. Oczywiście klucz na końcu książki, więc rola nauczyciela ograniczona do minimum. Jednak dla ucznia, który po raz pierwszy ma zetknąć się z językiem angielskim może być zbyt trudna w odbiorze i łatwo zniechęcić do nauki. O ile teoria nie jest opisana w sposób skomplikowany, to jednak konieczność sprawdzania każdego słowa w słowniku (całość w języku angielskim) chyba mija się z celem. W każdym razie polecam tym, którzy trochę już mieli okazję poobcować z językiem.
3. English Vocabulary in Use elementary/pre-intermediate & intermediate (wyd. CAMBRIDGE) - skonstruowana dokładnie tak samo, jak pozycja poprzednia (również po angielsku). Po lewej stronie objaśnienie, po prawej ćwiczenia utrwalające wiadomości. Uważam, że jest to świetna pozycja do nauki słownictwa, gdyż pozwala zobaczyć je w kontekście. Ćwiczenia polegające na dopasowywaniu wyrazów itp. zbędne rzeczy zostały ograniczone do absolutnego minimum. Nie uważam raczej, żeby te książki same wystarczały. Zawsze lepiej mieć też podręcznik, gdzie najpotrzebniejsze słownictwo dot. poszczególnych tematów (takich jak jedzenie, rodzina) wprowadzane jest już od początku. English Vocabulary in Use skupia się raczej na prawidłowym używaniu słów, niż na umożliwieniu uczniowi szybkiego wdrożenia się w język.

4. PAST PAPERS - zarówno maturalne, jaki i KET oraz PET. Dzięki temu łatwo sprawdzić ogólny poziom językowy ucznia oraz ćwiczyć dużo słuchania, czytania oraz (wprzypadku KET, PET) Use of English, którego próżno szukać w podręcznikach szkolnych.

To podstawowe materiały, które służą mi do nauczania języka angielskiego. Wszystkie posiadają klucz odpowiedzi, więc dla samouka, który nie jest całkowicie początkujący lub bardzo zdeterminowanej osoby, sprawdzą się wyśmienicie. Oczywiście nie trzeba korzystać z ogromnej ilości pozycji, żeby przygotować się m.in. do matury. Sam przygotowałem się do niej, posiadając jedynie powyższe repetytorium, ale jako przyszłemu angliście (jeszcze rok :D), nie bardzo już to wystarcza. Uczniowie zdecydowanie wolą bardziej zróżnicowaną naukę. :)

Co sądzicie o tych materiałach? Macie któryś, uczycie/uczyliście się z nich, a może przy ich pomocy uczycie innych? Znacie jakieś materiały godne polecenia, które można jeszcze wykorzystać? Chętnie wysłucham rad i opinii. Dzięki za Wasz cenny czas. Do następnego! :)

2 komentarze :

  1. Polecam serię Language Practice Macmillana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje, przyjrze se jej w najblizszym czasie :))

      Usuń