7/28/2014

"Każdy filolog powinien być polonistą"

Witam wszystkich. Jak mijają Wam językowe wakacje? J

Inspiracją do dzisiejszego krótkiego wpisu jest mój wykładowca, który poruszył na zajęciach z pisania pewną bardzo ważną rzecz. Wydawać by się mogło, że nie jest to nic odkrywczego, jednakże niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. „Każdy filolog powinien być polonistą” – tak brzmiało zdanie, po którym zapaliła mi się lampka.

Polonistą? Przecież nie studiuję polskiego, a angielski. Przecież i tak umiem się dogadać po polsku – z ust niektórych padały i takie odpowiedzi. Co prawda, to prawda, ale…

7/17/2014

Prowadzenie dziennika w języku docelowym

Hej. Dzisiaj przychodzę z nowym postem. Trochę ponad tydzień mnie nie było, ale nauka i życie codzienne mnie pochłonęły. Tak ostatnio wpadłem na pomysł, który najpierw poleciłem członkowi rodziny, a sam postanowiłem wypróbować przy nauce hiszpańskiego.

Do tego potrzebny nam zeszyt z marginesami, 2 kolorowe długopisy (najlepiej, żeby jeden był czerwony). Otwieramy zeszyt tak, aby można było pisać po obu stronach nie przewracając kartek, zupełnie tak, jak to jest w podręcznikach Assimil lub książkach dwujęzycznych. Dzielimy kartki poziomo, w zależności od tego, ile mamy zamiar pisać. Gotowe!

7/08/2014

Materiały do angielskiego od A1 do B1

Witam w ten duszny i upalny dzień! 
Trzymacie się swoich planów językowych, czy Słońce wygrało z zapałem? :) U mnie trochę się pozmieniało, ale wszystko opiszę niedługo. Mogę jedynie zdradzić, że w hiszpańskim widzę ogromny postęp, co niesamowicie ładuje moje akumulatory i daje ogrom motywacji do dalszej pracy.

Z tego względu, że mam krótką przerwę w nauce, przybywam, by podzielić się materiałami, z których korzystam przy korepetycjach z języka angielskiego. Są to pozycje przeze mnie sprawdzone, niektóre z nich same przygotowywały mnie do matury 2 lata temu. Materiały te mogą być wykorzystywane do samodzielnej nauki.
Nie ma co przedłużać, zaczynajmy!

7/04/2014

Materiały do nauki języka hiszpańskiego.

Cześć. Przychodzę dzisiaj, by podzielić się z Wami moimi materiałami do nauki hiszpańskiego. Zawsze staram się być minimalistą, ale to raczej nie idzie w parze z nauką języka obcego, dlatego trochę tych pozycji jest. Mam nadzieję, że nie zanudzę nikogo na śmierć!

Przy okazji chciałbym pozdrowić mojego pierwszego czytelnika! J Mam nadzieję, że dowiem się, czego Ty używać przy nauce. J

1. Prisma – Wiele osób uczy się gramatyki oraz słownictwa, rezygnując z tzn. „przewodnika”. Ja natomiast uwielbiam podręczniki kursowe, dzięki którym trzymam się swojego celu i wiem, że to, co potrzebne na dany poziom mam przerobione. Tak po prostu jest lżej.
2. Uso de la gramática española – uwielbiam uczyć się z niej. Nie jest dla zupełnie początkujących, niektóre kwestie są nie do końca wytłumaczone, takie mam wrażenie. Mimo tego większość uważa, że to najlepsza książka do gramatyki, więc nie zaryzykowałbym raczej próbować z inną. Poza tym lubię ją.